На щастя, минули ті часи, коли ми вважали, що замки ‒ це лише у Франції, Німеччині чи ще десь далеко. Мандрувати, пізнаючи українську історію, сьогодні стало популярним. І все ж більшість з нас досі вражає той факт, що на території України знаходиться більше тисячі замків і фортифікаційних споруд. Вони побудовані за різних часів і по-різному збереглися, однак більшість з них не втратили своєї чарівності та загадковості.

Хотин — твердиня на Дністрі


Хотинська фортеця визнана одним із семи див України. Саме під під цими мурами у бою отримав смертельне поранення гетьман Сагайдачний. Неподалік від фортеці йому встановили пам’ятник.

Протягом своєї історії Хотинська фортеця бачила багато кривавих боїв. Адже вона була побудована для оборони від ворогів, тому і поставили її на березі річки, звідки видно далеко вперед за десятки кілометрів.

Здалеку фортеця виглядає компактною і витонченою ‒ з гостроверхими вежами і червоними візерунками на стінах. Масштабність споруди розумієш, лише опинившись поруч: чотири оборонні вежі, церква, підйомний міст над ровом, палац коменданта. В підземеллі  є гігантські склади, де зберігали порох, зброю, провіант. Зараз тут проводять реставраційні роботи і досі знаходять кам’яні ядра, глиняний посуд, монети.

До речі, саме тут знімалися такі кінострічки, як «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Тарас Бульба».

Мукачево — грізний Паланок


Туристи їдуть у Мукачево заради відомого «Паланка» ‒ саме ця споруда найкраще збереглася з усіх закарпатських замків. Його красу і міць, що височить на сімдесят метрів, можна побачити з будь-якої точки міста. Відомо, що замок побудували ще в XIV столітті, з тих пір він пережив багато облог. З мурів фортеці відкривається широка панорама міста: будинки виглядають крихітними.

А ще саме звідси починається Середньо-дунайська рівнина, що тягнеться аж до Адріатики. Сьогодні замок активно реставрують, а всередині працює музей, завжди наповнений відвідувачами.

Хмельниччина — красень Меджибізький замок


Перші укріплення в Меджибожі з’явилися ще в XXII столітті. Данило Галицький, Великий князь литовський Ольгерд, коронний гетьман Микола Синявський, Богдан Хмельницький, гетьман Дорошенко і багато інших історичних особистостей бачили цей древній замок. Товщина деяких стін досі сягає 4 метрів, а висота ‒ 17 метрів! Потужна аура замку занурює в суворий і неспокійний час битв, князів і дружин, козацької вольниці і блиску польської шляхти.

Дубенський замок — неприступна фортеця

Дубно, мабуть, найзнаменитіше село в Рівненській області. Стародавній замок став частиною історії декількох народів. Багато століть жодна велика подія на території Східної Європи не обходила стороною замок в Дубно. А побудований він на місці древнього укріплення в 1492 році Костянтином Івановичем Острозьким.

За п'ять століть Дубенський замок-фортеця жодного разу не був узятий приступом. Хоча для жителів Дубно війна була буденною справою ‒ тільки в XVII столітті місто витримало сто облог. Важливу роль зіграло розташування замку: в низині, на березі річки Іква, де тонкі болота утруднювали штурм не гірше скель. Важку артилерію було просто неможливо доставити до стін замку, а легкі гармати не могли зруйнувати товсті стіни фортеці.

Підгорецький замок — розкіш у камні


Найкрасивіший замок Європи розташований на Львівщині, у селі Підгірці. Своєю витонченою красою він відрізняється від інших замків, що побудовані в Україні. Є в ньому французький шарм і венеційська розкіш палаців. Нам він добре знайомий з фільму «Три мушкетери». Саме тут знімали все епізоди, що відбувалися за сценарієм в Луврі.

Всередині замок такий же прекрасний, як і ззовні. Кімнати відрізняються декором і носять свою назву: кармазинова, зелена, жовта, золота, дзеркальна, мозаїчна. А ще говорять, що тут живе привід Білої Пані, що блукає підвалами і додає містичності замку.

 

Фото: wikimedia