На перший погляд торговий автомат здається простою і знайомою річчю, в якій ніби немає нічого незвичайного. Але це не зовсім так. Насправді існує щонайменше 12 цікавих фактів про цей агрегат, про які ви навряд чи знаєте. Ось вони.
1.   Перший у світі торговий автомат був винайдений у Стародавньому Єгипті.
Ви думали перша вендингова машина була розроблена десь у 19-20 ст. у США чи Європі? А ось і ні. Як свідчить історія, перший торговий автомат продавав святу воду в Александрії ще в ІІІ ст. до н.е. і розташований був не в супермаркеті, а в храмі. Він працював на основі принципу важелів: монета своєю вагою тиснула на важіль, і вода лилась з машини, поки важіль не повертався у початкове положення. Сам автомат не зберігся, але про його існування свідчать стародавні літописи, у яких детально і з ілюстраціями описана ця первісна торгова машина та принцип її роботи.
2.   Перший запатентований торговий автомат продавав поштові марки.
У 1857 році англієць на ім’я Саймон Денгам отримав патент на торговий автомат для продажу марок. Це і був перший запатентований торговий автомат. 
3.   Спеціальні торгові автомати у випадку стихійних лих видають напої безкоштовно.
Такі торгові машини були вперше встановлені в Японії у 2003 році в рамках вендингової системи Coca-Cola. Автомати цієї системи знаходяться під постійним контролем в режимі онлайн. Тож у випадку сигналу тривоги вони одразу відкривають доступ до напоїв на безкоштовній основі. Так, під час страшного землетрусу в Японії у 2011 році ці машини показали себе дуже ефективними. Більшість з автоматів цієї категорії обладнано додатковою батареєю або автономною системою енергопостачання, що дозволяє їм працювати навіть у випадку перебоїв з електроенергією.
vending
Перший, повністю автоматизований холодильник з Coca-Cola, який приймає монети

4.   Автомати допомагають зорієнтуватись на вулиці.
З 2005 року всі торгові автомати в Японії було оснащено табличками з точною адресою. Це було спільною ініціативою компаній-власників вендингових автоматів та поліції і пожежників. Такі таблички допомагають людям, що викликають відповідні служби швидко зорієнтуватись і вказати точну адресу для виклику. Ну і крім того, такі позначення допомагають зорієнтуватися туристам, що заблукали у заплутаному лабіринті міських вулиць.
oldest
Найстаріший у світі торговий автомат (витяг з буклету)

5.   За останні 20 років обсяг енергоспоживання торгових автоматів знизився на 70%.
Хоча вендингові машини надзвичайно зручні, вони мають і суттеві проблеми, наприклад споживають дуже багато електроенергії. Точніше, споживали. Адже завдяки впровадженню нових технологій енергоефективності у період з 1991 по 2012 роки автомати скоротили енерговитрати на 70%.
6.   А деякі автомати не витрачають струм з мережі на підсвітку.
І справа зовсім не в тому, що вони взагалі не використовують енергію. Секрет простий - такі машини користуються сонячною енергією. Розташовані на вендингових автоматах сонячні батареї постійно генерують енергію протягом дня. Саме ця енергія і використовується для роботи автомата вночі, забезпечуючи нульовий рівень енергоспоживання з електромережі. Саме за такою технологією працює найновіша вендингова машина Coca-Cola — Ecoru/Solar Vending Machine.
new_vending

7.   Автомати нового покоління від Coca-Cola споживають менше електроенергії, ніж фен.
Попередні покоління вендингових автоматів охолоджували продукти вдень, коли був найбільший попит на електрику. Автомати нового покоління охолоджують продукти вночі — коли електроенергія у надлишку і тарифи на неї значно нижчі. Ця хитрість у поєднанні з високоефективною технологією теплоізоляції дозволила знизити рівень денного електроспоживання до 5% у порівнянні з машинами попереднього покоління. Що становить менше половини електроспоживання фена. 
8.   Торгові автомати допомагають рятувати пташок, що вимирають.
На японському острові Окінава деякі автомати з вендингової системи Coca-Cola не лише продають напої, а і беруть безпосередню участь у науковому дослідженні. Автомати обладнані спеціальними датчиками, що записують крики птахів на важкодоступних звукових частотах. Дані цього дослідження використовуються, щоб розробити ефективні заходи для захисту окінавського пастушка — вимираючого виду пташок-ендеміків з острова Окінава.
sun_panel
Торговий автомат із сонячною панеллю

9.   Багато торгових автоматів охолоджують лише деякі продукти.
Так звана «зона охолодження» — це один з багатьох методів підвищити енергоефективність торгових автоматів. У зону охолодження потрапляють лише ті продукти, які найвірогідніше будуть куплені. А це значно економніше, ніж охолоджувати всі продукти в автоматі. Автомат знає, які саме продукти і в якій кількості мають охолоджуватись, використовуючи спеціальну програму визначення вподобань споживачів. А програма у свою чергу керується широкою статистичною базою. На сьогодні переважна більшість автоматів використовують у своїй роботі цю технологію. 
10.   Деякі автомати використовують тепло, вироблене у зоні охолодження для зони підігріву.
Ця функція має назву «тепловий насос». Вона також була розроблена як метод підвищення енергоефективності. Тепло, вироблене системою охолодження, там, де це необхідно, використовується для підігріву інших продуктів. 
11. Частина доходу від автоматів вендингової системи Coca-Cola жертвується на благодійність. 
Ці гроші використовуються для підтримки великої кількості ініціатив, зокрема заходів із збереження довкілля; громадських організацій та некомерційних організацій; ініціатив з захисту та рекультивації лісових масивів; досліджень, спрямованих на винайдення ліків від раку дітей. Також кошти виділяються і на проекти соціальної підтримки. Список ініціатив продовжує постійно зростати.
solar
Торговий автомат з сонячною панеллю, що накопичує енергію та працює без електроенергії вночі

12. Найбільша кількість торгових автоматів — у США, а найбільший рівень проникнення — в Японії. 
Наприкінці 2010 року у Сполучених Штатах налічувалось понад 6,9 млрд. вендингових автоматів — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. Але якщо враховувати кількість населення та площу території, то слід зазначити, що найбільший рівень проникнення торгових автоматів у світі спостерігається в Японії.