Останнє свято у новорічно-різдвяному циклі − Водохреща чи Хрещення Господнє, що відзначають 19 січня. У цей день кожен бажаючий може зануритись у крижану ополонку. Однак, чи дійсно є необхідність у такому екстримі? Дізнаємось!

Занурення у проруб взимку – це справжнє випробування, що потребує мужності, рішучості й завзяття. Коли адреналін закипає у грудях і перехоплює подих, а потім виринаєш з крижаної води, мов новонароджений… Ті, хто хоч раз відчув це на собі, готові щороку стрибати у льодяну ополонку. До того ж ця традиція перш за все несе духовний зміст, а це зміцнює бажання зануритись у воду.

Водохреща

Фото: i.ytimg.com

Традиції святкування

Відзначати Водохреща починають ще напередодні – увечері 18 січня. Його називають Водохресний чи Другий Святвечір. В цей день тримають піст, а на вечерю подають пісні страви і обов’язково «голодну» кутю. До речі, детальніше про традиції та рецепти приготування куті ми теж писали.

Вранці ж, 19 січня, всі охочі зануритись у проруб прямують до річки. Взагалі, починати купатися можна й вночі, після богослужіння. Однак більш безпечно це робити зранку, адже у темряві нічого не видно.

Зазвичай у річці чи озері заздалегідь вирубують ополонку у вигляді хреста, що ще називають Йорданом на честь хрещення Христа на ріці Йордан. Після освячення води людина тричі занурюється у крижану воду, сподіваючись на очищення від всього поганого і на духовне переродження. Адже вважається, що в цей день вода має надзвичайну силу.

Водохреща

Фото: travelpello.fi

Занурюємось за правилами

Не кожна погода підходить для тих, хто вперше вирішив скупатись у прорубі. Ідеальна температура для новачків − від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути й в мороз посильніше, але температура -10 може бути небезпечною для першого досвіду.

А для тих, хто твердо вирішив спробувати, ось деякі поради:

  • Перед зануренням краще заздалегідь добре поїсти, щоб забезпечити організм «паливом». Адже, коли опиняєшся в холодній воді, тіло починає шалено витрачати всі ресурси на обігрів, так що жодна калорія не буде зайвою.
  • Для купання у прорубі важливо правильно вдягнутись: краще, щоб на одязі не було ані застібок, ані крючків, − спробуй-но замерзлими пальцями застебнути гудзики.
  • Перед тим, як заходити у воду, спеціалісти радять розігрітись, можливо, побігати, поприсідати чи просто активно порухатись. Так легше переносити холод. А потім вже енергійно і рішуче заходити у воду.
  • В середньому досить 10 секунд, щоб тричі зануритись в ополонку. Однак, якщо відчуваєш озноб і мурашки по шкірі, хутко вилазь з води. Витирайся і перевдягайся, а при цьому краще стояти на чомусь теплому.
  • Для зігрівання стануть у нагоді шапка, шарф і рукавиці, а також теплий чай, що в такі хвилини смакує по-особливому.

Водохреща

Фото: 4.bp.blogspot.com

Дивовижна сила води

Якщо ж ти не належиш до числа тих, хто плигає в ополонку, у тебе все рівно є можливість відчути на собі магічну властивість хрещенської води. Для цього можна ввечері (18 січня) чи вже безпосередньо у день свята піти до церкви. Там священик окроплює всіх присутніх і воду, яку люди приносять з собою. Хоча можна набрати її й на місці. До речі, ввечері та вранці вода освячується однаково, тому немає жодної різниці, коли її набирати − в Святвечір чи на Водохреща.

Потім воду несуть з собою додому і окроплюють оселю та всю родину. Освячену воду зберігають протягом року, адже вважається, що вона має дивовижну силу й цілющі властивості.

Але спробувати пірнути варто, адже в такий момент ми ніби заново народжуємося, залишаючи в минулому сварки, образи і все погане. Принаймні, кожен на це сподівається і плекає надії.