Всі ми добре знаємо та любимо Санта-Клауса — великого веселого чоловіка у червоному костюмі з білою бородою. Але він не завжди виглядав саме так.

Багато людей дивуються, дізнавшись, що до 1931 року Санту зображали високим та худим чоловіком дивакуватого вигляду. Його вдягали то у  мантію єпископа, то в шкіру тварин, наче норвезького мисливця. Насправді ж, коли мультиплікатор Томас Наст намалював Санта-Клауса для Harper’s Weekly в 1862 році, Санта був схожий на ельфа. Наст продовжував малювати Санту протягом 30 років, змінюючи колір його куртки від коричневої до червоної, у якій він усім відомий сьогодні.

Зібрали трохи цікавих фактів, які ви, можливо, не знали про життєрадісного чоловіка у червоному костюмі.

santa_civil


1. Санту показують в рекламі Coca-Cola починаючи з 1920-х років.
Coca-Cola Company започаткувалаа свою різдвяну рекламу в 1920-х роках з торгових оголошень в журналі “The Saturday Evening Post”. На перших рекламних оголошеннях Санта виглядав дуже суворо. 

У 1930 році художник Фред Мізен намалював Санту в натовпі з пляшкою Coca-Cola. На рекламному плакаті була зображена найбільша у світі стійка для продажу газованої води, що була розташована в універмазі Famous Barr Co. в Сент-Луїсі, штат Міссурі. Ці рекламні плакати Мізена використали на Різдво, вони з'явились у “The Saturday Evening Post” у грудні 1930 року.

fountain


2. Coca-Cola формує образ Санти
У 1931 році компанія почала розміщення  оголошень у популярних журналах. Арчі Лі, виконавчий директор рекламного агентства Д'Арсі, працював з Coca-Cola Company та хотів зробити рекламну кампанію, щоб показати  реалістичного та символічного Санту. Тому Coca-Cola наймає ілюстратора Хеддона Сандблома, щоб розвивати образ Санта-Клауса — показуючи самого Санту, а не людину, яка вдягнена в його костюм. 

За натхненням Сандблом звернувся до поеми Клемента Кларка Мура «Візит Святого Миколая» («Ніч перед Різдвом»). Мур описав образ Святого Миколая як теплого, дружнього, приємного і дуже людяного Санти. (І хоча часто говорять, що Санта носить червоне пальто, тому що червоний — це колір Coca-Cola, Санта з'явився в червоному пальто ще до того, як Сандблом пофарбував його).

Санта Сандблома дебютував у 1931 році в рекламі Coca-Cola в “The Saturday Evening Post” і з'являвся регулярно в цьому журналі, а також у “Ladies Home Journal”, “National Geographic”, “The New Yorker” та інших.

pause

З 1931 по 1964 роки Coca-Cola у своїх рекламах показувала, як Санта доставляє подарунки дітям (і грає з ними!), час від часу зупиняючись, щоб прочитати листа і насолодитися Coca-Cola, подекуди здійснюючи набіги на холодильники в домівках дітей. Оригінальні картини, створені Сандбломом, були адаптовані для реклами Coca-Cola  в журналах і на рекламних стендах, рекламних щитах, плакатах, календарях та плюшевих ляльках. Багато з цих предметів і понині залишаються цінними екземплярами для колекціонерів.

Сандблом створив свій фінальний варіант Санта-Клауса в 1964 році, але протягом декількох десятиліть у рекламі Coca-Cola  використовували зображення Санти на основі оригінальних робіт Сандблома. Ці картини є одними з найдорожчих екземплярів у колекції творів мистецтва у відділі архівів компанії і побували на виставках у майже всіх відомих місцях світу, включаючи Лувр в Парижі і Королівський музей Онтаріо в Торонто,  Музей науки і промисловості в Чикаго, універмаг Isetan в Токіо, Універмаг НК в Стокгольмі. Багато з цих картин можна побачити на виставці «У Світі Coca-Cola» в Атланті, штат Джорджія.

3.  Прообразом «нового» Санти став звичайний продавець
Спочатку Сандблом намалював образ Санти, використовуючи живу модель — свого друга Лу Прентіса, продавця на пенсії. Коли Прентіс помер, Сандблом використовував себе як модель, копіюючи відображення в дзеркалі. Моделями для образів дітей на картинках Сандблома стали дві сестри, сусідки художника. Просто одна з них була «перетворена» в хлопчика. 

real_santa

4. У 1942 році у Санта-Клауса з'являється новий друг

У 1942 році Coca-Cola представила нового друга і помічника Санти. Його назвали Спрайт-бой. З початку 1940-х по 1950-і роки Спрайт-бой був незмінним героєм рекламних кампаній Coca-Cola. Назвали його так тому, що він був ельфом, а по-англійськи ельф — sprite. Він існував до тих пір, поки в 1960-і не з'явився відомий однойменний напій Sprite.

sprite

5. Санта стає героєм мультфільма
Одна з робіт Сандблома 1962 року в 2001-му стала основою для анімаційного ролика Coca-Cola. Його зробив мультиплікатор Олександр Петров, переможець премії «Оскар».

Також пропонуємо подивитися на «модного» Санту в одязі від відомих світових дизайнерів та дізнатися історію новорічного каравану