Зайшовши до будь-якого антикварного магазину у США ви неодмінно знайдете хоч якусь згадку про бренд  Coca-Cola. Пляшки, таці, відкривашки, іграшкові автомобілі і вантажівки, календарі та значки - все це лише кілька прикладів,  маленька частина всього того сувенірного світу, який створив бренд Coca-Cola за 126 років свого існування. У той час як ці маркетингові та рекламні дрібниці ніколи не задумувались як щось для колекціонування, їх присутність у житті людей надали їм деякої сентиментальності і пам’ятності. І для деяких людей збирати такі подарунки від Coca-Cola стало пристрастю на все життя.
Існує навіть "Клуб колекціонерів Coca-Cola". Він був заснований у 1974 році як незалежний і некомерційний, а  відповідно до веб-сайту його метою є "збір і сприяння збереженню пам'ятних речей, пов'язаних із Coca-Cola Company." Маючи більш ніж 40 філіалів по всій території США, Європи та Австралії, колекціонери Coca-Cola створили один з найбільших у світі клубів із постійною активністю. На сьогоднішній день щомісяця відбуваються регіональні та національні клубні заходи, а бесіди про колекціонування відбуваються в режимі практично цілодобово.
collection

Працюючи у Coca-Cola Company важко не долучитися до колекціонування пляшок. Прогулянка по штаб-квартирі компанії в Атланті показує, що певний асортимент пляшок знаходиться на столі абсолютно кожного співробітника. Оцінивши кількість цих пляшок, можна навіть приблизно визначити, скільки саме часу людина працює у компанії. Але кожен зберігає ці пляшки не тільки зі сентиментальних міркувань - для співробітника Coca-Cola кожна окрема пляшка являє собою великий проект, подію або особисте досягнення, яке було відзначено в той час у компанії.

Але з такою кількістю різноманітних сувенірів, пляшок, подій і досвідчених колекціонерів, як можна розпочати створювати власну колекцію? Ми звернулися до головного архіваріуса, Філа Муні, аби він дав нам кілька порад з цього приводу. Протягом усієї своєї 35-річної кар'єри в Coca-Cola, Муні був відповідальним за будівництво архіву - він насправді просто ходяча енциклопедія, коли мова йде про колекційні предмети Coca-Cola. Якщо ви зможете показати йому те, чого він не бачив раніше - це справжнє досягнення. Муні охоче озвучив кілька цінних порад для тих, хто бажає долучитися до рядів колекціонерів.
1. Дізнайтеся більше
Перша рекомендація Муні щодо створення власної колекції – не пожалкуйте витратити деякий час на те, аби зрозуміти цінність тих чи інших речей. Улюблений довідник Муні  - "Coca-Cola Collectibles Price Guide" ( 12 видання) Аллана Петретті, яке являє собою своєрідну Біблію будь-якого колекціонера Coca-Cola. Ви будете  відверто шоковані тим, що одна й та сама брендована таця може коштувати від $37000 (у відмінному стані) до $ 1 (в поганому стані).
Інший варіант дізнатися вартість - подивитися на eBay. Швидкий пошук "Coca-Cola" на цьому сайті видає більше 80к результатів. Ви навіть можете створити оповіщення і відстежувати ті лоти, які вас зацікавлять.
І останній найцікавіший спосіб – зв’язатися з іншими колекціонерами. З національними та місцевими колекціонерами можна поспілкуватися на  щомісячних зустрічах. Головна конвенція в Атланті щороку влаштовує аукціон, зустрічі і блошиний ринок брендованих предметів Coca-Cola.
2. Оберіть те, що буде вашим основним фокусом
Друга порада від Муні - вирішити, що цікавить вас найбільше: "Ви не зможете зібрати абсолютно все, але приділивши достатньо уваги цьому питанню, з такою кількістю форм, розмірів і кольорів ви станете експертом в певній категорії". І жодна категорія не є маленькою – всі з них налічують сотні варіацій. Зустрівши впродовж років багатьох колекціонерів, Муні говорить, "Я знаю одного хлопця, який збирає виключно олівці, ручки і коробки сірників. А є люди, які зосереджуються тільки на папері - на рекламних книгах і навчальних посібниках".

"Значки і таці для решти можуть стати гарним стартом у колекціонуванні," говорить Муні. "Вони маленькі, а дістати їх доволі легко і не дорого". Починайте повільно і не поспішайте, витратьте трохи часу, аби знайти саме те, що вам справді сподобається. "Подобається і це 3-D зображення на таці, і графічне оформлення календаря або плакату, і ці скляні пляшечки теж? Ніхто не зможе зібрати все-все від Coca-Cola, так що краще попередньо визначити для себе, що саме стане центром і темою вашої колекції".
Якщо ви хочете зосередитися на пляшках, то у першу чергу ця особлива область розгалужується на алюмінієві та скляні пляшки, а потім на пам'ятні, античні, контурні і т.п. Є додаткові підкатегорії, наприклад, пам'ятні пляшки, створених для спеціальних заходів – до Олімпійських ігор у Ванкувері або на честь запуску нового знаку Coca-Cola в Атланті. Колекціонер може вирішити збирати тільки «спортивні» пляшки, ті що зроблені для Макдоналдс або Венді, спеціальні президентські чи політичні пляшки. Варіантів існує настільки багато, що справді має сенс попередньо гарненько поміркувати, що ж саме буде у вашій власній колекції.
3. Зважайте на бюджетні гроші і простір
Гроші і простір неминуче диктують, що саме ви можете колекціонувати. Торгові автомати - предмети для колекціонування безперечно чудові, але після придбання 2-3 таких експонатів,  де ви будете їх зберігати? Вирішивши достроково яку полицю, невелику кімнату або частину підлоги ви можете виділити для своєї колекції , ви значно полегшите собі питання тематики і звузите фокус. Ну і, звичайно, варто визначити, яку суму ви готові витратити на свій музей Coca-Cola, від цього багато чого залежить.
Наприклад, вашою метою може бути колекція з 10 видатних пляшок Coca-Cola, тому що вони виглядатимуть круто на вашій полиці у вітальні. Муні був у деяких будинках, де стіни викладені з пляшки Coca-Cola, гарною новиною є те, що більшість з тих пляшок коштують від $ 5 до $ 10 за штуку.
Якщо ви згодні мати у своїй колекції меншу кількість предметів, але цінність яких буде більшою (наприклад, антикварні пляшки, виготовлені в період між 1900 і 1920 роками), зрозуміла річ, що і витратити на них доведеться набагато більше. Як правило, пляшки з тієї епохи коштують приблизно $ 300, так що щодо кількості і цінності експонатів варто визначитись наперед.
4. Купуйте найкраще з того, що можна придбати за ваші гроші
Незалежно від того, що ви в кінцевому підсумку збиратимете, купуйте речі в найкращому стані, в якому тільки зможете знайти, у іншому випадку вони просто не виправдовуватимуть свою цінність. І це стосується абсолютно усього - від пляшок і таць до автоматів і календарів.
Будьте обережним із вашими покупками на початку. Муні рекомендує почати зі спостереження кількох аукціонів, нічого не при цьому не купуючи. Це дасть вам можливість "побачити, як вони працюють, подивитися темпи аукціону, з'ясувати стратегії поведінки різних людей, які вони використовують в торгах". Розумним ходом буде відвідати кілька зустрічей і конвенцій, зробити дослідження по eBay і перевірити аукціони, перш ніж зробити свою першу ставку.
Тепер, завдяки цим порадам від Муні,, ви достатньо проінформовані, аби розпочати нове хобі, яке вже захопило уяву тисяч людей в усьому світі. Звичайно, нам було дуже цікаво дізнатися про улюблені пляшки самого Філа Муні. Він виокремлює дві: першу він називає «Філ у пляшці» - Муні відправився в Китай, аби відсвяткувати 125-й День народження компанії Coca-Cola. Коли він повернувся до Грузії, він отримав пляшку, створену місцевим китайським художником, який зобразив Муні на звороті. Що може бути більш особистим і особливим, ніж це!
Іншу улюблену пляшку Муні отримав тільки в цьому році, коли святкував своє 35-річчя в компанії Coca-Cola. Він виріс у Бостоні і завжди був величезним фаном Red Sox. Компанія привітала його ювілейною пляшкою, яка була підписана всіма гравцями Red Sox.
Бажаємо щасливого колекціонування!