Автор: Олена Воробйова

З 12 по 14 вересня в Києві пройшов 16-й щорічний форум “Ялтинської Європейської Стратегії” (YES). Тема цього року: «Щастя зараз. Нові підходи для світу в кризі».

“Ялтинська європейська стратегія” (YES) — форум, де обговорюється європейське майбутнє України в глобальному контексті. З 2004 по 2013 роки щорічні зустрічі YES проводилися в Лівадійському палаці в Ялті. Після анексії Росією Криму місцем проведення конференції став Мистецький Арсенал у Києві.

У конференції, організованій міжнародним форумом YES в партнерстві з Фондом Віктора Пінчука, беруть участь понад 400 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських активістів та експертів з 26 країн світу.

Олена Воробйова, членкиня команди Офісу реформ Харкова, будує з командою smart Харків та наближує діджиталізацію до міста. А ще Олена — перша заступниця Голови Молодіжної ради Харкова — саме це і привело її до молодіжної панелі YES. Вона відвідала YES конференцію в Києві та описала свої враження нам на Journey. Читаємо її статтю нижче:

Моя історія з YES могла б розпочатися ще 2 роки тому, але зірки вирішили, що саме цього року це буде найдоречніше. І не помилилися :) Видатні політики, актори, перші особи держави, автори світових бестселерів та молоді агенти змін зустрілися на щорічній конференції Yalta European Strategy, що вже в 16 раз організовує фонд Віктора Пінчука. Цього року тема YES була як ніколи актуальною - Happiness now: new approaches for a World in Crisis. Та головне щастя тих днів — то можливість опинитися в тому місці, в той час, в колі амбітних/видатних/легендарних людей, кожен з яких ось тут, поруч, на відстані витягнутої руки.

2 дні форуму щастя було будь-де: у спічах спікерів, в атмосфері навколо, в очах учасників та в презентованих результатах опитування щодо щастя у їхньому житті. Результати дослідження були презентовані на Форумі Джорджем Вардом, економістом Массачусетського технологічного інституту та одним із авторів Всесвітнього дослідження щастя та політичних уподобань.

Цікаві висновки: країна наразі займає останнє місце серед опитаних країн за відчуттям власного щастя. Та на запитання “Чи бачите Ви щасливим майбутнє наступних поколінь?” майже 80% українців відповіли “Так!”, що не скажеш про США та країни Західної Європи.  Мабуть саме цьому Віктор Пінчук зазначив, що Україна – єдина країна серед опитаних, щастя громадян якої – це щастя їх дітей. Результат опитування дозволив Україні стати лідером цього рейтингу та отримати звання найоптимістично налаштованої країни.

Ми багато дискутували про лідерство, про відповідальність за своє життя,  про геополітичні зміни та, звісно ж, про щастя. На запитання молоді щодо щастя з’ясувалось (а точніше - підтвердилось), що немає унікального поняття цього явища. Кожен знаходить у щасті щось зовсім своє.

Про це казала Олена Зеленська, яка відкривала панель молодих лідерів своїм першим публічним виступом в якості першої леді. “Дії не завжди приносять щастя, але не буває щастя без дії”. Дружина президента підкорила своєї відкритістю та відвертістю в словах та стала для мене справжнім еталоном жіночої щирості.

Новообраний прем’єр-міністр країни Олексій Гончарук говорить, що щастя для нього “бути і залишатися самим собою”. Саме задля цього і повинні працювати державотворці: створювати умови та зробити такі трансформаційні зміни, які нададуть можливість кожному бути собою та відчувати щастя тут і зараз

Володимир Зеленський, президент України, у вступній промові на відкриті YES 2019 також висловив точку зору щодо власного розуміння щастя. “Щастя - це коли кожен член родини знаходиться вдома, коли за столом нема вільних стільців.” Та процитувавши власного класика - свого 6-річного сина додав: “Щастя - це коли тато повертається додому до того, як я засинаю :)”.

А актриса Робін Райт, що зіграла відому героїню Клер Андервуд із серіалу “Картковий будинок”,   на запитання “Що є щастя саме для Вас?” дуже коротко відповіла, що щастя то є власний вибір.

Тоні Блер, прем’єр-міністр Великобританії у 1997-2007 рр., розповів чому саме вважає одним з найважливіших аспектів розвитку і модернізації економіки якісну освіту та авжеж не обійшлося без відвертих історій про першу зустріч з Королевою :)  А secret guest Ювал Ной Харарі, автор міжнародного бестселера “Sapiens: Коротка історія людства” (який я ще так і не прочитала!!!), зауважив, що в найближчому майбутньому штучний інтелект зможе замінити деякі професії.

“Політика — це щоденний менеджмент ризиками.” Особливо в країні нових можливостей. Тому, що кожного дня ти стикаєшся із ситуаціями, з якими тобі не доводиться мати справу раніше. Та загалом цю пораду Олександра Квасневського, державного та політичного діяча, екс-президента Польщі,  можна сміливо асоціювати із власним життям. Адже саме вдале керування ризиками є одним із ключовим в житті кожного молодого лідера.

100 молодих лідерів шукали нові шляхи для пізнання підходів до щастя, а знайшли … себе? Тому що щастя дійсно тут і зараз. Щастя жити у цій країні у час імпровізації, потужних трансформаційних змін та простоти власних дій. Час можливостей для кожного, хто цього забажає, мотивації, прийняття власних викликів та віри в себе. Час гордості за країну та оптимістичний погляд у її майбутнє. Сьогодні.

До чого це відбувається, якщо 2 роки поспіль  зовнішні обставини втручаються і не дають вам насолодитися YES? Я точно знаю для чого :) Дати час підготуватися, стати ще краще та попасти саме тоді, коли це так необхідно саме вам. Так саме як це трапилось цього року зі мною.

З надією на зустріч на майбутніх YES, Олена Воробйова, сильно натхненна і дуже вдячна учасниця панелі Young Leaders YES 2019.

Всі знимки люб’язно надані організатором 16 статегіченоі Ялтинської конференції YES, фондом Віктора Пінчука:

А також, Ялтинська Європейська Стратегія у 2019 році вперше встановила баки для роздільного збору сміття завдяки компанії Coca-Cola Україна: