Хто з вас любить мерзнути і ловити дрижаки? Очевидно ніхто. Для більшості холод є неприємним. Але ж зима на те і зима, щоб бути не надто теплою, особливо в горах.

Цікавий факт: саме холод допомагає нам бути стрункими. Зокрема, в Інституті здоров’я США дослідили, що дрижаки допомагають нам позбутися жирку не менш ефективно, ніж активний спорт. Якщо тілу холодно, організм виділяє гормон ірисин, який дає команду клітинам прискорювати спалення жирів і виділяти тепло. Наприклад, за годину їзди на велосипеді середньої інтенсивності виробляється така ж кількість ірисину, як і при дрижанні від холоду протягом 10-15 хв. Втім, зловживати холодом не варто. Краще раз і назавжди навчитися вибирати правильний одяг на зиму, зокрема для активностей на вулиці.
Boots
Автор зображеня: akellz

Принцип трьох шарів одягу
Перший шар – це термобілизна: футболка, рейтузи і шкарпетки. Особлива структура матеріалів, з яких виготовлено цей одяг, виводить вологу (пару) назовні, за рахунок чого наше тіло залишається сухим. Однак без другого і третього спец-шарів, здатних виводити пару далі, толку не буде. 
Другий (утеплюючий) шар – флісовий. Він може бути інтегрований в третій шар – куртку і штани, а може одягатися окремо при плюсових температурах як спортивний костюм. Фліс (найпоширенішим є Polartec) виводить вологу далі і водночас має гідрофобні (водотривкі) властивості. Його дрібні синтетичні ворсинки здатні утримувати крапельки води та сніг і не промокати. Однак від вітру він не захистить. Для цього потрібен або товфстий фліс-«віндстопер», або третій шар одягу.

Третім шаром є куртка і штани з цупкої тканини, здатної не лише витримувати натиск вітру, снігу чи навіть дощу. Вона ще й стійка щодо тертя об сніг, гострі канти лиж чи сноубордів, елементи металічних конструкцій підйомників, гілок, колючок тощо. До третього шару відносимо також шапку, рукавиці і надійне зимове взуття. 

Lots_of_them
Автор зображення: GORE-TEX Products

Вибір можна спростити
Якщо з першими двома шарами все більш-менш однозначно – чим дорожче, тим такий одяг більш технологічний і якісний – то із зовнішнім (третім) шаром не все так просто. Але ви не прогадаєте, якщо використаєте в спілкуванні з продавцем магічне слово «мембрана».
Мембрана оцінюється за двома показниками: «дихальними» властивостями (breathable) та стійкістю щодо води (waterproof). На етикетці стоятимуть цифри від 3 000 до 20 000. Чим вища цифра – тим краще для вас. Означають вони висоту водяного стовпчика (в мм), що без наслідків може тиснути на тканину площею 1 мм². Отвори в такій тканині настільки маленькі, що не пропускають краплі води всередину куртки, однак достатньо прохідні для водяної пари назовні. Я раджу мембрану Gore-Tex.
Не варто купувати одяг із водовідштовхуючих матеріалів на кшталт DWR (Durable Water Reppelence). Якось купивши дорогі штани відомого бренду з таким напиленням, я промокнув наскрізь вже під час першого катання. Придбати такий одяг – все одно що пошити його з 10 парасольок. Захисний водотривкий шар швидко зітреться.
Gloves
Автор зображення: zaucella

На що варто звертати увагу?
Перевірте наявність ветиляційних клапанів (під пахвами в куртці та біля колін в штанах), на кількість та функціональність кишень: значно зручніше, коли замок-блискавка відкривається зверху вниз, а не навпаки. На шви –  це найслабкіші місця і в хороших виробах вони проклеєні стрічкою завширшки 1 см. Її легко відчути на дотик. На снігову «шторку» - додатковий захист під вітру і попадання снігу під одяг.
Взуття обирайте без хутра, з термо-ізолюючим внутрішнім шаром. Підошва має бути м’якою і рельєфною, язичок – пришитий, халява і шнурівка достатньо високою, щоб добре фіксувати гомілку і стопу.
Рукавички бажано шукати подвійні, щоб внутрішня флісова виймалась. Водночас, непогано, коли рукавичка має високу манжету – сніг в рукавах нам ні до чого.
І наостанок порада від мого батька, яку йому передав ще його дід. Якщо мерзнете –не заклякайте. Навпаки, розслабтесь, інтенсивно походіть, розмахуючи руками. Так значно легше відновити кровообіг і зігрітись.
Теплих пригод вам на всю зиму!