Поки на нашому порталі триває тиждень води, ми вирішили пошукати відповідь на дуже хвилююче водно-космічне питання «Чи є вода на Марсі?»  :)

Науковці не перше десятиліття сперечаються з цього приводу та висувають безліч теорій та «фактів». Ось декілька коментарів від фахівців з питань  Червоної планети.

 У попередніх дослідженнях марсіанських метеоритів були вказівки на третє планетарне водосховище, а нові дані припускають наявність водо- чи кригосховища, що також взаємодіє з різними марсіанськими породами. «До цього дослідження не було прямих доказів наявності резервуара чи його взаємодії з породами, що потім виявилися на Землі», — розповідає дослідник з Токійського технологічного інституту Томохіро Усуі.

Раніше дослідники вважали за краще пояснювати загадкові процеси саме присутністю води.

 

Космічний апарат NASA надіслав з марсіанської орбіти ключі до розуміння сезонних змін, що виступають найвиразнішим індикатором присутності на Марсі рідкої води.

Crater
Джерело зображення: wikimedia.org

Мова йде про темні довгасті утворення, що спускаються вниз по деяких марсіанських схилах при підвищенні температури. Серед нових підказок — відповідні сезонні зміни в залізистих мінералах, а також дані про поверхневу температуру. Вони підтверджують припущення про те, що ці сліди дійсно міг залишити сольовий розчин з антифризом з залізистих мінералів (сульфату заліза, наприклад), хоча є й інші пояснення.

Дослідники називають ці темні утворення «подовжені структури, що регулярно виникають» (recurring slope lineae, RSL), і абревіатура RSL стала однією з наймодніших тем на зустрічах фахівців по Марсу.

 

Фотографія сезонних темних утворень на марсіанському схилі в поєднанні з сіткою, кольори якої відображають спектральні характеристики мінералів.

setka
Джерело зображення: wikimedia.org

«У нас, як і раніше, немає безперечного доказу присутності води в RSL, хоча незрозуміло, яким чином таке явище могло б виникнути без води», - зазначає аспірант Технологічного інституту Джорджії (США) Луджендра Оджа, провідний автор двох нових статей про ці потоки. Саме він виявив їх, будучи студентом університету Арізони, чотири роки тому на зображеннях, отриманих камерою високої роздільної здатності Imaging Science Experiment (HiRISE) американського апарату Mars Reconnaissance Orbiter.

Але декілька місяців тому вчені зробили справжній прорив та офіційно заявили — «Вода на Марсі є!»

 

Підтвердити наявність води вдалося завдяки серії спектральних досліджень поверхні планети. Спектри, отримані камерою HiRISE і інструментом CRISM апарату Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) містили лінії поглинання, відповідні гідратованим (що містить воду) перхлоратам - солям хлорної кислоти. Ці солі мають високу розчинність і здатні забезпечити існування рідкої води при температурах від -70 до + 24°С в умовах низького марсіанського тиску.

davlenie

Межі існування рідкої води (або її розчинів) на Землі і на Марсі


 

Вчені відзначають, що наявність рідкої води - одне з найважливіших вимог до існування життя, подібного земному. «Нам знадобилось кілька років роботи космічних апаратів, щоб вирішити цю загадку, і тепер ми знаємо, що на поверхні цієї холодної пустельної планети є рідка вода, — говорить Майкл Майєр, провідний науковець у програмі NASA з дослідження Марса. — Чим далі ми досліджуємо Марс, тим більше ми дізнаємося про те, як на ньому могло підтримуватися життя і де на ньому ресурси для того, щоб підтримувати його в майбутньому».

Curiosity
Джерело зображення: wikimedia.org

Перхлорати були виявлені на Марсі ще апаратами «Фенікс» і Curiosity, деякі вчені вважають, що вказівки на ці солі існували в даних перших «Вікінгів», що літали на Марс у 1970-х роках. Однак в нових даних MRO вчені вперше побачили вказівки саме на гідратовані перхлорати. Ці сполуки, крім своєї високої розчинності, мають широкий спектр застосувань. Зокрема, перхлорати є компонентами ракетного палива.

 

Отже, чекаємо на нові, неймовірно цікаві відкриття!